Anasayfa
Hakkımızda
Ürünler
Calismalar
Referanslar
iletişim
 
  Pilsan İnşaat Ürünler
Untitled Document
  Ürünlerimiz  » Makina parkurumuz
Pe_Ek_Parcalar Makinalar hp100Borular
  Elektrofüzyon Kaynak Makineleri
Elektrofüzyon Kaynak Makineleri

WELTECH Elektro Füzyon Kaynak Makinası ISO 12176-2 ye üretilmiş olan PE boruların kaynağı için dizayn edilmiştir.

 

WELTECH Elektro Füzyon Kaynak Makinası şebeke voltajının değişken aralıkta olmasına rağmen bünyesindeki otomatik balans kontrol sistemi ile Elektro Füzyon kaynağın uluslar arası standartlara uygun şekilde yapılmasını sağlar.

 

WELTECH Elektro Füzyon Kaynak Makinası sıcaklık değişimlerinden minimum seviyede etkilenir. Bundan dolayı kaynak parametrelerini tam olarak uygulayarak sağlıklı bir kaynak yapımını sağlar.

 
KEW TEKNİK ÖZELLİKLER
WELTECH Elektro Füzyon Kaynak makinasının ekranı LCD olup sistem kontrolünü digital teknoloji ile yapar.
WELTECH Elektro Füzyon Kaynak makinasının monitörüne tüm kaynak değerleri manuel veya otomatik olarak girilebilir.
WELTECH Elektro Füzyon Kaynak makinası her türlü voltaj değişimlerine karşı korumaya sahiptir.
WELTECH Elektro Füzyon Kaynak makinası 500 adet kayıt bilgisini 10 yıl boyunca saklama kapasitesindedir.
WELTECH Elektro Füzyon Kaynak makinasının iletiş portu RS 232 dir.
WELTECH Elektro Füzyon Kaynak makinasi tüm kayıtlarını Windows 2000/XP/Me tabanına göre yapmaktadır.
WELTECH Elektro Füzyon Kaynak makinesi bir kaynak operatörü tarafından tek elle rahatça taşayabileceği şekilde dizayn edilmiş olup takribi ağırlığı 18kg dır.
 
KEW TEKNİK BİLGİLER
GİRİŞ GÜCÜ ANA FREKANS : 45-65Hz
VOLTAJ :  170-270V
ÇIKIŞ GÜCÜ : GÜÇ 3KW
VOLTAJ : AC 48V
 
NİTELİKLER
ÇALIŞMA SICAKLIĞI :  -15 +50
DEPOLAMA SICAKLIĞI : -40 +70
KONTROL MODU : SABİT VOLTAJ
ÇIKIŞ ARALIĞI : 0-100%KORUMA ALÇAK VE YÜKSEK VOLTAJ

AĞIRLIK : 18 KG

ÖLÇÜLER : 350mmX200mmX230mm
 
KEW AKSESUARLAR
1- CD - Rom (Windows 2000/XP/Me uyumlu.)
2- İki adaptör 4mm ve 4,7mm fitings için.
3- El tipi traşlayıcı. (Borunun kirli yüzeyini temizlemek ve kaynak yüzeylerindeki oksidasyon tabakasını kaldırmak için.)

4- Ağaç kutu.

 
ELEKTROFÜZYON KAYNAK
Polietilen boruların elektrofüzyon kaynak işlemi, DVS 2207 gibi uluslararası standardına uygun olarak yapılmaktadır. Elektrofüzyon kaynak yönteminde kaynak, manşon kısmındaki ısıtma rezistansları ile yapılır. Manşon içine borular yerleştirildikten sonra kaynak makinesinin uçları manşonun delik içerisindeki rezistans uçlarına bağlanarak rezistanslar akım ile ısıtılır. Rezistansların ısınması sonucu manşonun et kalınlığının borunun et kalınlığından daha çok olmasından dolayı, boru cidarının ısısı, manşon cidarının ısısından daha yüksek olur. Bu ısı farkından dolayı boru içerisinde basınç oluşur. Boru üzerindeki basınç ile boru içerisinde oluşan basınç sayesinde kaynak işlemi gerçekleşir. Bu kaynak işlemi için kullanılan elektrofüzyon kaynak makineleri hafif olduğu gibi, değişken kaynak parametreleri ile kaynak yapma ve gerekirse yapılan kaynakların bilgi dokümanlarının alınmasına da olanak verirler.
  » Elektrofüzyon kaynak işleminde aynı hammaddeden yapılmış borular kaynatılabilir.
  » Eriyik akış hızı HDPE-elektrofüzyon birleştirme için 0.3....1.7 gr/10 dk. (l90°C/5 kgj'dir. Kaynak yapılacak borular ve manşonun eriyik akış hızlarının bu değerler arasında olması gerekmektedir. Aynı eriyik akış hızına sahip borular kaynak yapılabilir.
  » Kaynak yapılacak alanın kötü hava koşullarından etkilenmeyecek şekilde korunması gerekmektedir. (Örneğin: Kar, yağmur, rüzgar, etkili güneş ışınları vb.)
  » Kaynak yapılacak ortamın ısısı 5°C ile 50°C arasında olmalıdır.
  » Genel olarak elektrofüzyon kaynak makineleri üzerinde barkod okuyucular ve elektrofüzyon ek parçalar üzerinde kaynak parametrelerini içerir barkodlar bulunmaktadır. Kaynak parametreleri barkod üzerinden makineye yüklenmekle birlikte, ek parça üzerinde yazan kaynak parametreleri manuel olarak da kaynak makinesine yüklenerek kaynak yapılabilmektedir.
 
Kaynak Parametreleri
Son teknoloji kaynak makineleri üzerinde barkod okuyucu kalem bulunmaktadır. Kaynak yapılacak EF ek parçasının kaynak parametreleri, barkod ya da manşon üzerinde yapışık olarak veya paketin içerisinde bulunur.
Basınç Testi Basınç testi, kaynak işlemi bittikten en az bir saat sonra, borular tamamen soğuduktan sonra başlatılmalıdır.

Basınç testi DIN 4279/1'e uygun olarak yapılır. Kaynaklı borular üzerine 1.5 x PN basınç uygulanır. Bu basınç değerinde 10 dk. boyunca düşme olmazsa, test başarı ile sonuçlanır.
 
EF Kaynak Prosedürü
1 - Boruların kaynak yapılacak uçları düz ve pürüzsüz kesilerek, kaynak yapılacak ek parçanın içerisine dayanma sınırına kadar yerleştirilerek, boru üzerinde giriş sınırı işaretlenir.
2 - Kaynak yapılacak boru yüzeyi temizlenerek, kaynak öncesi raspa ile yüzey oksidasyonu alınmalıdır.
3 - Kaynak yapılacak ek parçalar ambalajından kaynak aşamasında çıkarılarak, kaynak yapılacak elektrofüzyon yüzeyleri sanayi alkolü ile temizlenmeli, borunun ve ek parçanın kaynak olacak yüzeyleri temizlendikten sonra elle temastan korunmalıdır.
4 - Daha sonra kaynak yapılacak ek parça, borunun işaretli kısmına ek parçanın dayanma sınırına kadar yerleştirilir.
5 - Elektrofüzyon kaynak uçları yukarı gelecek şekilde boruyla birlikte düz olarak kontrol edildikten sonra sabitlenir. Kaynak makinesi soketleri, ek parçanın kaynak uçlarına yerleştirilir ve kaynağa hazır hale getirilir.
6 - Kaynak işlemi için makine hazır sinyalini verdikten sonra, barkod okutularak veya manuel kaynak parametreleri girilerek kaynak işlemi başlatılır. Genel olarak kaynak makineleri kaynak süresini ve voltajı ekranda göstererek kaynak işlemini otomatik olarak sonlandırarak bitiş sinyali verir.
 
© 2010 Pilsan İnsaat. Tüm Hakları Saklıdır.